Bio

Abstrakt – pogranicze świata prog/post rocka/metalu. Zespół zainteresuje szczególnie fanów Tool`a, Blindead czy Riverside.

 

Efektem prac zespołu jest koncept album Limbosis. Album zdobywa bardzo wysokie noty, m.in. 10/10 w Magazynie Gitarzysta, 9,5/10 Death Magnetic, pojawia się również na portalach, w magazynach i radiach zagranicznych (m.in. Prog Core – Kanada, Prog Britannia – UK, Empire Magazine – Niemcy, Tzertzelos – Ateny). Zespół posiada ponad 20 000 wyświetleń na serwisie YouTube i ok. 1000 fanów na profilu Facebook.

„Mrok, strach oraz ciężar zderza się tu z pięknem melodii i dźwięków. W mroku, gdzie scena rozświetlana jest przez wizualizacje, Abstrakt zabierze Cię do świata, w którym jeszcze nie byłeś..”

74 minut Limbosis przedstawia kilka historii, które łączą się w spójną całość. Bezimienny bohater, wyrwany ze snu wpada w koszmar. Zostaje porwany przez białookiego kierowcę w podróż przez swoje słabości, popędy, mechanizmy obronne – ograniczenia. Z każdym przystankiem padają kolejne bariery w drodze do postrzegania rzeczy takimi jakimi są. W drodze do panowania świadomości nad zwierzęcą naturą „bodźca -reakcji”.


 

Krzysztof Podsiadło – wokal

Wielooktawowa skala, niski głos wzbogacany falsetem. Melodie, krzyki oraz dialogi. Główny twórca fabuły i tekstów Limbosis.                   edit kp

Jakub Puszyński – bas

Potężny overdrive wzbogacony oktawerem oraz budzące ciarki whammy to jego znaki rozpoznawcze. Wizjoner i lider zespołu, dba również o oprawę graficzną.edit jp

Michał Fiałka – gitara elektryczna

Łączy dwa mocno skrajne brzmienia: ostre, ciężkie z łagodnymi, psychodelicznymi motywami. Priorytet to głębia, przestrzeń i kolektyw. Splata całość w jedność. Abstrakcyjny technik od spraw www oraz animacji.edit mf

Maciej Dados – syntezator

Szybkość i precyzja. Słynie z wysokooktawowych, przeszywających solówek. Nie zabraknie również czystych dźwięków pianina czy eksperymentalnych arpeggio.edit md

 Łukasz Simiński – perkusja

Dynamika i energia. Połamana rytmika i emocje. Fraktalizacja na każdym szczeblu. Specjalista ds. niestandardowych metrum.                edit ls


 BIOGRAFIA

Abstrakt został założony w sierpniu 2010 roku. Trójosobowy skład: Łukasz Simiński, Michał Fiałka i Jakub Puszyński uzupełnili w tym czasie Maciej Dados, Dominik Kliche i Radek Dominiak.

W przeciągu kilku miesięcy powstało ponad 40 minut muzyki. W lipcu tego samego roku zespół wydał pierwsze demo “Virtual Extended Play”. Jednocześnie, był to czas pierwszych koncertów. W przeciągu kolejnego roku muzycy wydali drugi mini-album “Virtual Extended Play II”.

“Integralnym elementem występu były wizualizacje, często będące po prostu krótkimi fabularyzowanym formami – mroczne, momentami nawet lekko obrazoburcze. Generalnie – dobry występ dobrego zespołu, spora nadzieja na przyszłość.”

– progrock.org.pl

Kolejnym ważnym rozdziałem okazał się Krzysztof Podsiadło, nowy wokalista. Mimo instrumentalnego nastawienia do muzyki ta droga szybko okazała się strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczny i unikalny styl wokalisty szybko odnalazł się w nietypowych kompozycjach Abstraktu, jednocześnie uzbrajając zespół w treść i fabułę. Rozpoczęto intensywne prace nad nowym albumem.

Na początku 2015 roku zespół wydaje debiutancki koncept album “Limbosis”. Album spotkał się z bardzo pozytywną reakcją zdobywając wysokie noty w recenzjach polskich oraz zagranicznych, pojawiając się również w licznych audycjach radiowych oraz magazynach tematycznych. Płyta zdobyła status płyty tygodnia radia Afery, wspięła się na listę przebojów Top 12 Posen Dozen oraz została uznana za najlepszy debiutancki album ostatnich lat przez Magazyn Gitarzysta, G. Bryk.

Rok 2015 to również powrót wybitnego klawiszowca Macieja Dadosa, który na płycie Limbosis wystąpił jako gość. Zespół wydaje Lyric Video utworu „Teratoma” oraz Video utwory “Liars symphony”. Limbosis sprzedaje się na rynku rodzimym jak i globalnym (m.in. Chiny, Rosja, Niemcy, Skandynawia). Rok 2016 to czas pracy nad nowym materiałem.


 Recenzje

Magazyn Gitarzysta 10/10

http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/recenzje/18047-abstrakt-limbosis.html

Fantastyczne, niskie, może nawet grobowe wokale Krzysztofa Podsiadło nieziemsko przejmują, szczególnie gdy wokalista popisuje się patentowym łamaniem głosu i gościnnie hard rockowym falsetem. Do tego powolna, toporna sekcja z połamaną perkusją Łukasza Simińskiego i niezwykle istotną, może nawet nadspodziewanie istotną, rolą doskonale słyszalnego, momentami wybijającego się na pierwszy plan basu Jakuba Puszyńskiego (znanego z poznańskiej grupy post rockowej Beyond the Even Horizon). Do tego dochodzą niskie, ciężkie, mocno przesterowane i powolne gitarowe riffy Michała Fiałka. Gościnnie pojawiają się również klawisze – bez nich niewątpliwie muzyce brakowałoby spójności i głębi (..) W mojej opinii jest to najlepszy progresywny, debiutancki koncept-album ostatnich lat. (..)

 

DEATH MAGNETIC 9,5/10

Abstrakt: Recenzja płyty “Limbosis”

Niezliczona ilość godzin w sali prób, dopieszczanie każdego, najdrobniejszego szczegółu, czy wreszcie sam autorski pomysł, bez którego przecież krążek by nie powstał – to wszystko wyraźnie słychać na debiutanckim krążku poznaniaków. Praca włożona w „Limbosis” jest nieoceniona. Jeżeli tylko Abstrakt utrzyma swoje wysokie obroty, zyskamy niezwykle potężnego zawodnika na polskiej, a kto wie, może i zagranicznej progresywnej scenie. Choć wchodzimy dopiero w drugi kwartał zdaje się, że znalazłem już swojego pretendenta do najlepszej płyty roku.

Inne:

Femforgacs (Węgry): http://www.femforgacs.hu/kritika/3249/Abstrakt_Limbosis_2015

Tzertzelos (Ateny): https://tzertzelos1.wordpress.com/2015/03/21/abstrakt-limbosis/

Półka z Winylami: http://polkazwinylami.blogspot.com/2015/03/abstrakt-limbosis.html

Muzykoholicy: http://muzykoholicy.pl/2015/07/23/recenzja-abstrakt-i-limbosis/

Rock Area: http://www.rockarea.eu/articles.php?article_id=4023

Laboratirum Muzycznej Fuzji: http://www.laboratoriummuzycznychfuzji.com/2015/01/probowkowe-recenzje-abstrakt-limbosis.html#

PanDino: http://pandino.pl/list/42-abstrakt-limbosis-2015

Metal Rulez: http://metalrulez.pl/15602/abstrakt-limbosis

Music Telegram: http://musictelegram.blogspot.com/2015/04/abstrakt-limbosis.html